The 250X280X15HMS5RG is a single-lip radial shaft seal from SKF, a trusted manufacturer and industry leader. This metric HMS5 type seal has a nitrile rubber outside which provides enhanced sealing ability. The spring-loaded sealing lip maintains tight sealing even if the seal lip has suffered excessive wear, and aids in quick responses handling dynamic runout. At Quality Bearings Online, we offer a comprehensive range of high quality and reliable radial shaft seals, including the SKF HMS5 and HMSA10 lines. These seals are ISO 6194-1 and DIN 3760 compliant, offering the best sealing performance possible in a wide range of industrial applications. Extensive experience, research, and material development by SKF have produced the robust nitrile rubber with resistance to aging, excellent pumping ability, and wear resistance. The dimensions of this seal are 250x280x15mm. Find more details on the 250X280X15 HMS5RG below.
Key Features
Enhanced Rubber Outside Diameter (RG)
Improved Sealing Performance
Versatile Applications
Product Information
BRAND:
SKU:250x280x15hms5rg-skf
AVAILABILITY:In Stock ✅
WEIGHT:0.299 kg
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
250mm
Outside Diameter (mm) :
280mm
Width (mm) :
15mm