Enhance the performance of your machinery with the SKF BTM90ATN9/DBAVQ496 Super Precision Angular Contact Thrust Ball Bearing. Specifically engineered for high-speed applications, these bearings provide exceptional accuracy and stability and are designed to axially locate the shafts of spindles in both directions. BTM90 ATN9/DBAVQ496 bearings offer a high-speed design and are intended for mounting in combination with NN30 K or N10 K Cylindrical Roller Bearings. The dimensions of this BTM90ATN9/DBAVQ496 bearing are 90x140x45mm.
BTM90ATN9/DBAVQ496
High-Speed Design Double Direction Angular Contact Thrust Bearing90mm - Bore Size30° Contact AngleTwo Glass Fibre Reinforced PA66 Cages, Window-Type, Ball CenteredTwo Bearings Arranged Back-to-BackLight PreloadDimensional Difference to Normal, Not Specified by SKF
Key Features
High Precision
Double Directional Loads
Angular Contact Design
Product Information
BRAND:
SKU:btm90atn9/dbavq496-skf
AVAILABILITY:In Stock ✅
WEIGHT:2.43 kg
Technical Data
Inside Diameter (mm) :
90mm
Outside Diameter (mm) :
140mm
Width (mm) :
45mm
Clearance :
Standard
Seals Or Shields :
Open Type
Cage Type :
Plastic
Dynamic Load Rating (kN) :
39
Fatigue Load Rating (kN) :
3.55
Grease Limiting Speed (r/min) :
6800
Oil Limiting Speed (r/min) :
8700
Preload :
Light
Static Load Rating (kN) :
91.5
Contact Angle :
30
Bulk Pricing
Delivery Information
1-3 Day Express Service
DHL logo
Order ValueDelivery Cost
BTM90ATN9/DBAVQ496 - SKF Double Direction Angular Contact Thrust Bearing - 90x140x45mm - Quality Bearings Online - Quality Bearings Online